Akademia

Jedyny taki uniwersytet dziecięcy

Akademia Pana Kleksa

Naszą misją jest pokazywanie najmłodszym, że nauka nie musi być nudna. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy miejsce, w którym odkryją swój potencjał, poznają metody nauki poprzez doświadczenia i rozwiną potrzebę zdobywania wiedzy!

Jak Działa Akademia

• Mecenasem Akademii Pana Kleksa zostało towarzystwo ubezpieczeniowe PRU
• semestr Akademii to 5 rozwijających spotkań w soboty (co 3 tygodnie)
• uczestnik kończy w semestrze 10 warsztatów z różnych dziedzin (robotyka, chemia, kryminalistyka, typografia itd.)
• prowadzący: wykładowcy z najlepszych śląskich uczelni
• miejsce: nowoczesne sale warsztatowe Bajki Pana Kleksa, Porcelanowa 23

Pobudzamy kreatywność!

• stawiamy na zajęcia niesztampowe, inne od tych prowadzonych w szkole;
• zadajemy inspirujące pytania i wspólnie szukamy na nie odpowiedzi;
preferujemy praktykę zamiast teorii;
promujemy model synpraktycznego uczenia się;
• uczymy kompleksowo patrzeć na świat i wykorzystywać nabyte umiejętności w życiu codziennym;
odciągamy dzieci od smartfonów, komputerów i telewizji, pokazujemy, że można inaczej!

Grupa Szpaka
Mateusza

5-6 lat

Terminy zajęć
Październik
1
Październik
15
Listopad
5
Listopad
26
Grudzień
10
MAJ
5
MAJ
5

Grupa Królowej
Aby

7- 9 lat

Terminy zajęć
Październik
8
Październik
22
Listopad
19
Grudzień
3
Grudzień
17
MAJ
5

Grupa Robota
Silvera

10-12 lat

Terminy zajęć
Październik
1
Październik
15
Listopad
5
Listopad
26
Grudzień
10
MAJ
5

Robotyka I: Baw się z nami robotami!

+

Zajęcia polegają na wybudowaniu robota z klocków Lego Education WeDo 2.0, zaprogramowaniu go w odpowiedni sposób i tworzeniu obrazów za jego pomocą. Dzieci wybudują spirograf, a także robota, który na okrągłych kształtach, będzie tworzył nam wrażenie iluzji. mgr Aleksandra Kazimierska – wieloletnia trenerka robotyki w Centrum Edukacyjnym "Laboratorium Robotyki", doktorantka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w dyscyplinie Kulturoznawstwa.

Robotyka II: Stwórz i zaprogramuj LEGO świat!

+

Na kontynuacji pierwszych zajęć porozmawiamy o złudzeniach optycznych. Każdy uczestnik będzie mógł z pomocą wcześniej zaprojektowanych robotów stworzyć własne arcydzieła. Kolorowy obraz, projekt miasteczka czy okładka płyty? Tylko od studentów zależy jak będzie wyglądał efekt końcowy! mgr Aneta Szymura – wieloletnia trenerka z robotyki i programowania na klockach LEGO Education w Centrum Edukacyjnym "Laboratorium Robotyki".

Kryminalistyka: Czym jest daktyloskopia?

+

Podczas zajęć uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z zakresu pobierania odbitek na kartę daktyloskopijną. Uczniowie dowiedzą się czym są i czemu służą tzw. minucje, jak zbudowana jest skóra na opuszkowych członach palców rąk oraz gdzie daktyloskopia znajduje zastosowanie. dr Arkadiusz P. Szajna – doktor nauk prawnych, prawnik, kryminalistyk, nauczyciel akademicki oraz Rzecznik Praw Akademickich w

Chemia na co dzień

+

Czy chemia może być pachnąca i przyjemna? Tak! Wykorzystując wagę i cylinder uczestnicy stworzą od podstaw magiczną babeczkę, której spód to musująca kula do kąpieli, a śmietanowa góra stanowi zgęstniałą masę nawilżająco kojącą. dr Edyta Burdzik-Niemiec - doktor nauk technicznych, pracowała w Katedrze Inżynierii Wody i Ścieków. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z chemii, informatycznych podstaw projektowania i technologii informacyjnej

OD kosmonauty do programisty: historia gier wideo

+

Podczas zajęć wspólnie poznamy wartościowe gry, które pozwolą nam: trochę się spocić i zmęczyć, pogłówkować, zwiedzić fantastyczne miejsca, poćwiczyć refleks zbudować most, a nawet… stworzyć od zera własną aplikację, jak prawdziwy programista. Gotowi? No to gramy! dr Adam Andrysek - doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie Kulturoznawstwa, związany z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;

Projektowanie postaci

+

Na warsztatach przyjrzymy się różnym postaciom ifajnie fajnie fajnie fajnie fjanie fjanie fjaa jaa jaa dsad dasdas dasdas popkultury, zastanowimy jakie są ich cechy, a następnie chwycimy w dłoń gałganki, tasiemki, druciki i guziki, aby stworzyć własne postaci. Będziemy rozwijać swoją kreatywność - wymyślać i projektować oraz ćwiczyć zdolności manualne w tym motorykę małą. mgr Ewa M. Walewska – kulturoznawczyni; wykładowczyni Uniwersytetu Śląskieg

Typografia

+

Na zajęciach porozmawiamy o tym czym różni się font od czcionki. Ciekawym odkryciem będzie obserwacja jak wiele różnych rodzajów fontów nas otacza. Każdy z uczestników zaprojektuje swój własny alfabet i odkryje, że litery mogą mieć niesamowite kształty. mgr Karolina Hyla – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, popularyzator sztuk plastycznych, projektant graficzny, ilustratorka książek "Bajka o Wiśle" (wyd.Tibum) oraz "Jesteś kimś wyjątkowym".

Twoje płuca są CO2L

+

Uczestnicy dowiedzą się jak wygląda proces oddychania oraz własnoręcznie zbudują model płuc. Przeprowadzą proste ćwiczenia, które pomogą im zrozumieć swoje ciało i to jak funkcjonuje. Michał Ciołek I Maria Nowak – studenci kierunku lekarskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, edukatorzy w Fundacji “Kombinatory” w Chorzowie oraz Przylądku Nadziei we Wrocławiu.

Iluzja - Czy więcej w tym magii czy nauki

+

Na zajęciach poświęconych iluzji uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić, czy bardziej liczą się szybkie ręce, bystre oko, czy ostry jak brzytwa umysł? Sprawdzą jak działa iluzja optyczna, jakie nowoczesne technologie wykorzystują współcześni prestidigitatorzy, jak funkcjonuje ludzki mózg? Spróbują nauczyć się kilku prostych sztuczek magicznych. Natomiast starsze koleżanki i koledzy będą mog

W krainie mumii i piramid : Starożytny Egipt

+

Dowiedz się, kim byli starożytni Egipcjanie, jak wyglądało ich życie i w co wierzyli. Poznaj tajniki mumifikacji i przekonaj się, czy słynne klątwy faraonów istniały naprawdę. Stwórz własną mumię i zbuduj model piramidy. dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała – wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, mediewistka specjalizująca się w szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglosasów, badaczka twórczości J.R.R. Tolkiena, tłumaczka sag staroislandzkich.

Ruch z bezruchu Tworzymy film poklatkowy

Lubisz oglądać filmy animowane? A czy wiesz, że niektóre takie filmy to tak naprawdę bardzo dużo nieruchomych obrazków, które w tajemniczy sposób „ożywają”? Na zajęciach odkryjesz, jak to się dzieje! Stwórz dekoracje oraz bohaterów, a potem nakręć swój własny film poklatkowy! mgr Ewa M. Walewska, kulturoznawczyni; wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego Dzieci oraz Oświęcimskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Robotyka II
Stwórz i zaprogramuj nowy LEGO świat

Wykorzystaj swojego robota w przestrzeni i razem z grupą zbuduj oraz zaprogramuj makietę nowego LEGO-świata (olbrzymiego zoo wypełnionego robotami-zwierzętami, nowoczesnej przystani jachtowej z przeróżnymi modelami łodzi lub całego miasta, po którym mkną rozmaite pojazdy). mgr Aneta Szymura – wieloletnia trenerka z robotyki i programowania na klockach LEGO Education w Centrum Edukacyjnym "Laboratorium Robotyki".

Robotyka
Baw się z nami robotami!

Zbuduj wybranego przez siebie robota na podstawie instrukcji, a następnie zaprogramuj go, tak aby mógł się poruszać, wydawać dźwięki i zmieniać kolory. Modyfikuj dowolnie swój projekt, puszczając wodze wyobraźni i kreując unikalny LEGO-mechanizm. mgr Aleksandra Kazimierska – wieloletnia trenerka robotyki w Centrum Edukacyjnym "Laboratorium Robotyki", doktorantka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w dyscyplinie Kulturoznawstwa.

Action painting Swobodne malarstwo na kilkumetrowym płótnie

Wciel się w rolę awangardowego artysty i stwórz dzieło, które przeniesie cię do krainy fantazji, emocji, odkrywania siebie. Zdolności malarskie nie są potrzebne, liczy się jedynie spontaniczność oraz kreatywność. Będziemy wylewać farbę na płótno, chlapać nią i rozpryskiwać! mgr Karolina Hyla – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, popularyzator sztuk plastycznych, projektant graficzny, ilustratorka książek "Bajka o Wiśle" (wyd.Tibum) oraz "Jesteś kimś wyjątkowym".

W s'wiecie wikingów i czarodziejów
Pradawne runy

Dowiedz się, kim byli wikingowie, jak wyglądało ich życie i czym się zajmowali. Poznaj alfabet runiczny, i jego zastosowanie. Odkryj runy w znanych bajkach i filmach. Wykonaj własne kamienie runiczne. dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała – wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, mediewistka specjalizująca się w szeroko pojętej kulturze wikingów i Anglosasów, badaczka twórczości J.R.R. Tolkiena, tłumaczka sag staroislandzkich. Autorka książki „Mitologia Północy a chrześcijaństwo”.

Chemia
Królestwo barw soli

Odkryj różne sposoby otrzymywania soli i zaobserwuj towarzyszące temu efekty. Poznaj typy soli oraz przynależne im kolory. Wykonaj samodzielnie analizę chemiczną i wyróżnij 4 sole. Wciel się w rolę chemika i wykonaj proste eksperymenty oraz solne miareczkowanie. dr Sławomir Smolik, wykładowca na Wydziale Farmaceutycznym, Katedra i Zakład Biochemii, Śląski Uniwersytet Medyczny; popularyzator w Centrum Popularyzacji Nauki.

Anatomia ukladu ruchu Jak się rusza twoje ciało?

Zobacz na modelach anatomicznych działania mięśni, stawów i więzadeł, a następnie pobaw się ich mechaniką za pomocą sprężyn. Odkryj na własnym ciele, jak funkcjonują odruchy neurologiczne. Poznaj tajniki pierwszej pomocy przy złamaniach, zwichnięciach i skręceniach. Michał Ciołek & Maria Nowak – studenci kierunku lekarskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, edukatorzy w Fundacji “Kombinatory” w Chorzowie oraz Przylądku Nadziei we Wrocławiu.

S'ladami DR Paj-CHi-Wo
Japońska i Chińska kaligrafia

Poznaj różne rodzaje alfabetów i symboli z różnych kultur oraz czasów. Odkryj kaligrafię chińską oraz systemy zapisów trzech alfabetów japońskich. Zapisz swoje imię w hiraganie i katakanie, a następnie w kaiji. Dowiedz się, jakie znaczenia kryją się za wybranymi znakami imion oraz dlaczego sam sposób zapisu ma tak duże znaczenie w Chinach oraz w Japonii. dr Helena Jadwiszczok-Molencka – doktor nauk kulturoznawstwa i religioznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, Wydział Humanistyczny w Katowicach, historyk sztuki, plastyk, konserwator zabytków.

Muzyka
Techniki aktywnego słuchania

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Stres i emocje
Jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem. Odkryj własne emocje i naucz się je nazywać. Wspólnie porozmawiamy o przyjemnych i nieprzyjemnych uczuciach oraz postaramy się zacząć prawidłowo nimi zarządzać. mgr Małgorzata Przybyła-Pecka - psycholog z 20-letnim doświadczeniem pracy w zawodzie. Obecnie pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w gabinecie w Sosnowcu. Certyfikowany diagnosta, współprowadzi od wielu lat warsztaty umiejętności wychowawczych „Szkoła Dla Rodziców”, promotor idei wzmacniania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

W krainie mumii i piramid : Starożytny Egipt

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Iluzja - Czy więcej w tym magii czy nauki

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Twoje płuca są CO2L

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Typografia

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Projektowanie postaci

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

OD kosmonauty do programisty: historia gier wideo

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Chemia na co dzień

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Kryminalistyka: Czym jest daktyloskopia?

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Robotyka II: Stwórz i zaprogramuj LEGO świat!

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

Robotyka I: Baw się z nami robotami!

Wykształć w sobie umiejętność aktywnego słuchania, która na pewno przyda ci się w wielu sytuacjach w przyszłości. Weź udział w ćwiczeniach muzyczno-plastycznych inspirowanych technikami tej metody i rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne podczas zabawy. mgr Maria Daroch-Kujawińska – wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, wielokrotnie nagradzana instrumentalistka. Koncertowała między innymi w USA.

AKADEMIA PANA KLEKSA

VI już semestr Akademii Pana Kleksa dobiegł końca!
Absolwentom gratulujemy wytrwałości i chęci rozwijania swoich zainteresowań.

 • rekrutacja do Akademii Pana Kleksa trwa od 24 stycznia 2022 roku
 • decyduje kolejność zgłoszeń
 • czesne za semestr: 1100 zł (10 zajęć warsztatowych)
 • Dni Otwarte 29 i 30 stycznia – kliknij i zobacz
 • możliwość płatności w II ratach: 600 zł do 28 LUTEGO, 500 zł do końca KWIETNIA
 • 50 zł rabatu dla rodzeństw (na każde dziecko)
 • 100 zł rabatu dla każdego ABSOLWENTA
 • studenci otrzymują dyplom i pakiet prezentów na zakończenie semestru!
 • wykład z psychologii dla rodziców.
 • pierwsze zajęcia 5 marca 2022 roku, Porcelanowa 23 Katowice (Bajka Pana Kleksa)
  szczegółowy harmonogram zajęć dla wybranej grupy wiekowej dostępny na życzenie rodzica
Dziękujemy za zapisanie się do Akademii Pana Kleksa.
Oj, Coś poszło nie tak... Spróbuj jeszcze raz.

Rada programowa

dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Politechnika Śląska – Centrum Popularyzacji Nauki
Profesor PŚ, Naukowiec, współtwórca i dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

Śląski Uniwersytet Medyczny
Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni, lekarz, autorka ponad 300 publikacji naukowych‍

Prof. dr hab. Lesław Tetla

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Dziekan Wydziału Artystycznego, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Malarstwa

Prof. dr hab. Sławomir Smyczek

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie
Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Dr Grażyna Darłak

Akademia Muzyczna w Katowicach
Kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, doktor habilitowany w zakresie sztuk muzycznych, nauczyciel w szkole muzycznej I i II stopnia.

Katarzyna Franke

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie
Kierownik Centrum Kształcenia przez Całe Życie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Współpraca z uczelniami wyższymi

Arise Health logoArise Health logoArise Health logoArise Health logoArise Health logo

Rada programowa

dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Politechnika Śląska – Centrum Popularyzacji Nauki
Profesor PŚ, Naukowiec, współtwórca i dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej

Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta

Śląski Uniwersytet Medyczny
Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni, lekarz, autorka ponad 300 publikacji naukowych‍

Prof. dr hab. Lesław Tetla

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Dziekan Wydziału Artystycznego, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Malarstwa

Prof. dr hab. Sławomir Smyczek

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie
Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Dr Grażyna Darłak

Akademia Muzyczna w Katowicach
Kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, doktor habilitowany w zakresie sztuk muzycznych, nauczyciel w szkole muzycznej I i II stopnia.

Katarzyna Franke

Uniwersytet Ekonomiczny – Centrum Kształcenia Przez Całe Życie
Kierownik Centrum Kształcenia przez Całe Życie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
To zdecydowanie jest miejsce inne niż wszystkie. W Akademii dzieci naprawdę uczą się i zdobywają wiedzę  z różnych dziedzin w formie zabawy czy warsztatów. Zajęcia bardzo ciekawe, a wykładowy to kopalnia wiedzy. Dla mnie jako rodzica, to bardzo ważne, żeby dziecko rozwijało swoje pasje. Syn sam nie może doczekać się już kolejnych zajęć. Polecam <3
Sylwia, mama Zosi